Ara

Yeme Bozuklukları


Bedensel belirtilerle ortaya çıksalarda ardında büyük ruhsal sebepler barındıran bir tanı grubundan bahsedeceğiz bugün: Yeme Bozuklukları. Anoreksiya nervoza, bulumiya nervoza ve tıkınırcasına yeme bozuklukları olarak başlıklara ayrılan bu tanı grubundaki bozuklukların semptomları görülmeye başladıysa mutlaka bir psikiyatrist ya da psikologdan yardım alınması gerekmektedir.

• Anoreksiya Nervoza

Bu rahatsızlıkta ciddi iştah kaybı yaşanır. Kişi kilo almamak için yemek yemekten kaçınır ve bu durum bireyde büyük ölçüde güçten düşme, isteksizlik, halsizlik gibi belirtilerle devam eder. Zamanla bireyde ciddi kilo kaybı görülür ancak bireye göre kendisi aynada daima kiloludur ya da ideal beden algısında değildir. Hastalar yedikleri yiyeceklerin kilo yapıcı etkisinden kurtulmak için ishal yapıcı ya da su atıcı türde ilaçlar kullanma eğilimindedirler

• Bulumiya Nervoza

Manken hastalığı da denir. Kişi aşırı derecede yemek yer ve yediklerini kusarak kilo almaktan kaçınmaya çalışır. Bu hastalığa sahip bireylerde beden ağırlığı normal ya da normalden fazladır. Sık kusmaya bağlı olarak farklı rahatsızlıklar da eşlik edebilmektedir.

• Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Bu hastalığa sahip bireyler olağandan çok daha fazla yemek yerler. Kişi bedensel açlık duymadığında da normalden fazla yemek yiyebilme kapasitesine sahiptir. Böyle bireylerin, insanların tepkisinden çekindiği için özellikle tek başlarınayken tıkınırcasına yedikleri görülür. Tanının koyulabilmesi için üç ay içerisinde en az bir kere yaşanmış olması gerekmektedir.