Ara

Teknoloji ve Hız Çağında Beklemeyi Öğrenmek
Dünya hızlanmıştı. Beklemek, sabretmek, tahammül göstermek gibi kavramlar birden olumsuz bir hal almış hatta sanki bir eksiklikmiş gibi algılanmaya başlamıştı. Aniden gelen bir salgın bizlere bu duyguları normalleştirmemiz için bir sinyal gönderdi ve düşünmek için ise aylarca evlerimizde kalmamızı sağlayarak tabiri caizse bize zaman verdi. Hızlanan teknoloji çağının yeni üyeleri olan çocuklarımız bunu nasıl fark edeceklerdi peki? Onlar zaten bu hız çağının ortasına doğmamışlar mıydı? İşte biz büyükler ve ebeveynler için son derece büyük bir fırsat: Pandemi.


Evde kalma süresi arttıkça çocukların yaşadıkları engellenme ve kısıtlanma duyguları kendisini çok farklı duygusal belirtilerle gösterdi. Kimi çocuk bunları öfke ve taşkınlığa dönüştürürken kimisi de içe kapanma davranışı sergiledi. Yalnızca engellenme ve kısıtlanma değil kaygı ve korku da çocuklarda birtakım değişimlere neden oldu ne yazık ki. Pozitif psikoloji işte tüm bu durumların içindeki güzellikleri görmemizi önerir. Peki ne bu olumsuzlukların içerisindeki olumlu yanlar?


Çocuklar daima yaşayarak ve yaparak daha kalıcı deneyimler edinirler. Ebeveynler bu konuda biraz da ellerini taşın altına koyarak çocuklarına sabretme, bekleme, tahammül etme gibi edinimler kazandırabilirler. Zaman kaybetmeden, onlara hızın önemli olduğunu fakat bazen yavaş gelişen şeylerin sonucunda bizi nasıl güzelliklerin beklediğini, pandemi üzerinden örneklerle ve deneyimleterek gösterebilmeliyiz. İşte size çocuğunuzla olan iletişiminize farklı bir boyut kazandırmak için büyük bir fırsat.🎉