Ara

Eve Taşınan Eğitim


Pandemi dönemi ile eğitim süreçleri ne yazık ki sisteminden biraz kayarak okullardan evlere taşındı. Bu değişiklik hem öğrencileri hem de velileri büyük bir sorumluluk altında bıraktı. Eylül ayı ile resmi olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılına girilmiş olsa da okullarda başlayamadığı için algısal olarak hala tatil havası veriyor. Bu durumun ne kadar daha böyle devam edeceğini bilmiyor olmamız alışma sürecini de olumsuz etkiliyor tabii ki. Peki bu sisteme alışmak, eğitimdeki zayiatı en aza indirmek için neler yapmalıyız? Bu soru eminiz ki her anne-babanın aklının bir köşesinde yer ediniyor. Bugün buraya beş küçük çözüm önerisi konduruyoruz.


• Çocuklarınıza evde bir “okul köşesi” hazırlayın. Her gün dersten önce, okula giderken ya da dışarı çıkarken giydiği kıyafetleri giyip okul köşesine geçmesini sağlayın. Bu bir nebze olsun onu ev rahatlığından uzaklaştırıp derse motive olmasına yardımcı olacaktır.

• Çocuğunuzun yatış saatlerinin düzenli olmasına dikkat edin. Tıpkı okula gidiyormuşçasına geceleri erken yatıp sabah erken kalkması için ona öncü olun.

• Eğer bu dönemde çalışan ebeveyn değilseniz çocuğunuz dersteyken siz de onunla birlikte kitap okuyabilir ya da akademik faaliyetlerle ilgilenebilirsiniz. Bu sayede çocuk evdeki eğitim havasını daha iyi hissedebilir.

• Evde uygulayabileceğiniz bir çalışma takvimini çocuğunuzla birlikte hazırlayabilirsiniz. Fakat sizlere önerimiz; saati saatine bir programdan ziyade günlük hedeflerin yazdığı bir program hazırlamanız daha verimli olabilir.

• Çocuğunuzun okulda öğretmeniyle olan ilişkisini bir miktar sizlere yansıtmasına izin verin. Unutmayın, bu süreçte çocuğunuzun öğretmeni daha çok sizler oluyorsunuz. Onunla dersleri hakkında konuşabilir, zorlandığı konuları sizinle paylaşmasını isteyebilirsiniz. Yardımcı olamadığınız durumlarda mutlaka çocuğunuzun öğretmeniyle iletişim kurmasını sağlamalı, böyle durumları es geçmemelisiniz.